HRSMPImprezy KSSPojazdy ZabytkoweŚląskie Rajdy na Regularność

Wjeżdża RAJD ŚLĄSKA – informacje

Pierwsza garść ważnych informacji.

Data rajdu:
8-10 wrzesień 2023

Baza rajdu:
Stadion Śląski, Katowicka 10, 41-500 Chorzów

Wpisowe:
990 PLN – termin wpłaty do 12.08,
po tym terminie wpisowe będzie wynosiło 1200 PLN.

Informacje:
Ze względu na iż Rajd Śląska to eliminacja czterech cyklów mistrzowskich czyli: FIA ERT, mistrzostwa Polski (RSMP oraz Motul HRSMP) i seria okręgowa (RMP); Śląski Rajd na Regularność – harmonogram jest dość ciasny musimy naszą rundę dostosować do innych eliminacji mistrzowskich dlatego ilość miejsc jest ograniczona.
Sportowy charakter imprezy, zamknięte odcinki, średnie prędkości zobowiązują załogi do używania kasków (dozwolone będą z utraconą homologacją) oraz będą wymagane licencje H-REG ( na ten temat przedstawimy osobną informację w tym temacie).

Strony WWW:

O Rajdzie Śląska:
Pierwsza edycja Rajdu Śląska odbyła się w 2017 roku. Od tego czasu, konsekwentnie rozwijane zawody stały się pewnym punktem kalendarza mistrzostw Polski i największym wydarzeniem motoryzacyjnym w województwie. W tym roku organizatorzy przygotowali kolejne nowości. Na wydłużonej trasie zmierzą się również załogi zagraniczne, ponieważ Rajd Śląska awansował do międzynarodowego cyklu FIA European Rally Trophy.
FIA ERT to europejskie rozgrywki pod egidą FIA (Światowa Federacja Samochodowa). Włączono do nich uznane i bardzo popularne europejskie rajdy. W kalendarzu FIA ERT są m.in. tak znakomite i znane imprezy, jak Rajd Antibes (Francja, Lazurowe Wybrzeże), Rali Vinho de Madeira (Portugalia, Madera), Rajd du Valais (Szwajcaria) czy Rajd Czeskiego Krumlova (Czechy). W tym roku na awans do tego grona zasłużył również Rajd Śląska – impreza, której sponsorem głównym jest Województwo Śląskie.
Dołączenie do międzynarodowych rozgrywek oznacza zmiany w Rajdzie Śląska. Zawody nadal będą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, ale ich trasa będzie dłuższa. Łączny dystans odcinków specjalnych wzrośnie do około 150 km.
Jeszcze lepsze widowisko w sercu aglomeracji
Rajd Śląska 2023 rozpocznie się od uroczystego startu w centrum Katowic (w piątek, 8 września). Na ulicach miasta odbędzie się także otwierający rywalizację, spektakularny odcinek specjalny. W tym roku wieczorne widowisko w Katowicach będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla kibiców. Jego trasa będzie zapętlona, co oznacza, że kibice każdą z rajdówek mogą zobaczyć dwa razy.
Kultowe trasy na południu województwa Śląskiego
Na sobotę, 9 września, organizatorzy przygotowali cztery odcinki specjalne. Trzy oesy załogi pokonają dwukrotnie. To próby wytyczone na wymagających i docenianych przez zawodników trasach na południu regionu. Wśród nich jest zupełnie nowy odcinek specjalny biegnący na wschód od Skoczowa, a także najdłuższy w rajdzie, blisko 18-kilometrowy oes znany z poprzednich edycji Rajdu Śląska. Etap zakończy widowiskowy superoes pod Stadionem Śląskim w Chorzowie.
Podczas finałowego etapu zawodów (niedziela, 10 września) zawodnicy ponownie będą rywalizować na oesach na południu województwa. Zaplanowano dwie, dwukrotnie pokonywane próby o długości około 12 i 15 km. Łączna długość oesów tegorocznej edycji to ponad 150 km, co stanowi około 25 proc. całej trasy rajdu.
Gościnny i wielofunkcyjny Stadion Śląski
Już po raz siódmy bazą Rajdu Śląska będzie Stadion Śląski. Na wielofunkcyjnym obiekcie w Chorzowie zlokalizowany będzie park serwisowy oraz miasteczko rajdowe z licznymi atrakcjami. W parku serwisowym kibice mogą z bliska zobaczyć samochody rajdowe oraz mechaników przy pracy. W niedzielne popołudnie, przed legendarnym Kotłem Czarownic odbędzie się także zakończenie zawodów. Ceremonię mety, podczas której puchary odbiorą najlepsze załogi Rajdu Śląska, zaplanowano na godzinę 16:30.
Rajd Śląska 2023 – informacje:
Honorowy patronat nad zawodami objął Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.
Partnerem głównym zawodów jest Województwo Śląskie.
Honorowy patronat nad zawodami objął Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Honorowy patronat nad zawodami objął Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice
Partnerami wydarzenia są: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i miasto Katowice.
Rajd Śląska sponsorują także: Silesia Oil sp. z o.o. – producent olejów marki AVIA i Febi Bilstein.
Sponsorem tytularnym HRSMP jest Motul.
Partnerem medialnym zawodów jest Motowizja.