MPHRRMPPZPojazdy Zabytkowe

28.10.2016 – Podsumowanie Sezonu 2016

Podsumowanie sezonu 2016 – Pojazdy zabytkowe

Sezon rajdowy dla pojazdów zabytkowych właściwie już zakończony, o czym świadczy ostatni rajd w tym roku, zorganizowany 16 października, przez naszą sekcję Częstochowskiego Ruchu Klasyków. Pogoda niestety nie dopisała, ale frekwencja była jak to na imprezach CRK wysoka – 82 załogi wystartowały na 60 – cio kilometrową trasę.
Ogólnie CRK przygotowało w tym roku aż 4 rajdy stojące na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym.
Były to :

  1. Rozpoczęcie sezonu (kwiecień)
  2. Industrally – rajd organizowany pod patronatem Industrady – zwiedzanie zabytków przemysłowych Śląska(czerwiec)
  3. 5 Fotorajd – czyli flagowy rajd turystyczno – nawigacyjny (wrzesień)
  4. Zakończenie sezonu (październik)

We wszystkich tych imprezach uczestniczyło zawsze po kilkadziesiąt załóg, w tym wielu członków Automobilklubu Częstochowskiego zajmując zaszczytne miejsca na podium.
Więcej informacji o rajdach CRK : www.czestochowskiruchklasykow.pl

            Kolejną cykliczną imprezą która odbyła się w Częstochowie były Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych zorganizowane tradycyjnie na koniec sierpnia.
W częstochowskiej VIII rundzie MPPZ,  uczestniczyło ogółem 28 załóg, w tym 8 z naszego Automobilklubu.
Należy również nadmienić, że II tegoroczną rundę MPPPZ wygrała nasza załoga w Porsche 911 Turbo, zajmując ostatecznie w swojej klasie 11 pozycję.

          Drugą ogólnopolską 6-cio rundową imprezą był Puchar Polski Pojazdów Zabytkowych w jeździe na regularność.
W całym cyklu PPPZ uczestniczyły dwie nasze załogi, startując samochodami Porsche 911 i Skoda 105L, zajmując w klasyfikacji generalnej grupy sportowej odpowiednio 8 i 10 miejsce na 22 startujących.
Jedna z rund PPPZ została zorganizowana przez Automobilklub Częstochowski w maju tego roku. Wystartowało w niej 21 załóg z całej Polski w tym 4 z naszego klubu..

Klasyfikacja generalna sezonu 2016 MPPZ i PPPZ na stronie : www.pzm.pl/pojazdy-zabytkowe/wyniki

W tym roku odbyły się także trzy rajdy długodystansowe: Rajd Polski Historyczny, Grand Prix Polski im. W. Rychtera oraz Złombol. Dwa pierwsze były jednocześnie rundami PPPZ w jeździe na regularność.

W zorganizowanym przez Automobilklub Krakowski blisko 900 kilometrowym 5 jubileuszowy RPH wystartowało w tym roku 40 załóg, w tym 20 zagranicznych.
RPH jest jednocześnie eliminacją Mistrzostw Europy w Rajdach na Regularność i uważany jest za najtrudniejszą w całym cyklu. W tym roku nasz Automobilklub reprezentowała załoga w Porsche 911 Monte Carlo, która niestety na jednym z odcinków wypadła z trasy i przestała się liczyć w walce o czołowe pozycje.
Więcej o RPH na stronie: www.rajdpolskihistoryczny.pl

Automobilklub Kielecki oraz Stowarzyszenie Stare jak Nowe  przygotowały w tym roku Grand Prix Polski. Zawodnicy startując z Warszawy, przez Radom, Kielce, Częstochowę, Tychy dojechali do Polanicy Zdrój pokonując ok 1200 km. W tym czasie odwiedzili również 6 torów wyścigowych na których odbyły się próby sportowe.
Automobilklub Częstochowski reprezentowała w tym rajdzie załoga Skodą 105L, zajmując ostatecznie 18 pozycję na 30 startujących.
Strona oficjalna rajdu: www.gpppz.pl

Najdłuższym tegorocznym rajdem był charytatywny Złombol. Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie 510 załóg. Start rajdu jak zwykle odbył się w Katowicach, a meta I głównego etapu mieściła się na Sycylii. Czteroosobowa załoga Automobilklubu Częstochowskiego wystartowała 42-letnią Ładą 2101 Żiguli i przejechała bez większych problemów łącznie 4628 km w 10 dni,  na mecie w Palermo meldując się na 4 miejscu.
Oficjalna strona rajdu: www.zlombol.pl

Zwolennicy typowych rajdów samochodowych, ale przeznaczonych dla aut zabytkowych również powinni być zadowoleni. W tym sezonie  odbyło się siedem eliminacji Historycznego Rajdowego Puchar Polski. W 3 rundach wystartowała załoga Mercedesem 280CE Carlsson reprezentując nasz Automobilklub i zdobywając kolejne punkty do licencji sportowej.
Załoga ta uczestniczyła również w Rajdzie Dolnośląskim, Rajdzie Tyskim oraz IloveRally.
Więcej informacji na temat rund HRPP na stronie: www.pzm.pl/pojazdy-zabytkowe
Oprócz rajdów, przygotowano również w tym roku kilka wyścigów torowych dla zabytków.
Dwa „nasze” Fiaty 126p uczestniczyły w bardzo popularnym Classicauto Cup, a Łada 2105 VTS w SuperOes na Torze Kielce.
Strona informacyjna: www.classicautocup.pl

Podsumowując, można stwierdzić, że sezon 2016 było bardzo bogaty w wydarzenia rajdowe przeznaczone dla aut zabytkowych. Każdy mógł wybrać coś dla siebie odpowiedniego, czy to rajdy typowo turystyczno-nawigacyjne, rajdy regularnościowe, oraz typowe rajdy i wyścigi gdzie liczy się prędkość …
Cieszy również to, że prawie w każdej edycji rajdowej brały udział załogi reprezentujące Automobilklub Częstochowski.

gpppz_fso gpppz_kielce gpppz_start mppz_czestochowa pppz_warszawa pppz_warszawa1 rajd_dolnoslaski rajd_dolnoslaski1 rajd_dolnoslaski2