CRKPojazdy ZabytkoweZloty, spotkania

Relacja z Częstochowskiego I Foto Rajdu

W dniach 14-15 lipca na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej odbył się I fotorajd pod nazwą „Klasykiem TERAz!”. Imprezę zorganizował Częstochowski Ruch Klasyków.

W rajdzie wystartowało kilkanaście załóg, zarówno z Częstochowy i okolic, jak i z trochę dalszych zakątków południowej Polski – Krakowa, Wrocławia, Opola, Rudy Śl., Bielska – Białej i Gliwic. Wśród nich takie samochody jak Fiat X1/9, Syrena Bosto, VW Garbus, Fiat 125p, Mini Clubman Estate, Mercedes W123, Fiat 126p czy nawet Fiat Ducato w wersji camper. Na start, pod dworzec Częstochowa Stradom, dotarła także załoga Chevroleta El Camino, ale niestety z powodu usterki musiała wycofać się z udziału. Różnorodność pojazdów wynikała z regulaminu, gdzie jedynym kryterium dopuszczenia był wiek samochodu powyżej 18 lat (chyba, że konstrukcja powstała wcześniej, a produkowany był dłużej, z czego skorzystała załoga zielonego Towna).

Pierwszego dnia uczestnicy otrzymali itinerer na ponad stukilometrową trasę. Podczas jej przejeżdżania musieli odpowiadać na pytania oraz szukać obiektów z załączonych zdjęć i uszeregować je w kolejności mijania. Najważniejsza była kompletność wykonania zadań, czas przejazdu liczył się na drugim miejscu. Nie było załogi, która nie pomyliłaby się chociaż w jednym elemencie, co pozwala stwierdzić, że rajd nie był łatwy, a dzięki temu ciekawy. Po drodze trzeba było też sfotografować swój samochód w różnorodnych plenerach Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Do mety dotarły prawie wszystkie samochody, które wystartowały. Ci, którzy nie dali rady ukończyć trasy, skorzystali z koperty ratunkowej i dotarli na pole namiotowe w Podlesicach k. Kroczyc.

Na polu namiotowym odbył się piknik z ogniskiem. Organizatorzy zadbali o rozrywkę – rozegrano konkurs w przeciąganiu trabanta na czas. Sprawdzono wiedzę uczestników w zakresie motoryzacji oraz historii PRL. Do późnych godzin wieczornych trwała integracja uczestników rajdu, a rozmowom nie było końca.

Drugiego dnia, około południa, uczestnicy wyruszyli na wycieczkę z fotostopami, udając się okrężną drogą do Częstochowy. Po drodze wykonywano grupowe i indywidualne fotografie pojazdów .

Finał imprezy miał miejsce w niedzielne popołudnie na placu Biegańskiego w Częstochowie, gdzie stojące zabytki wzbudziły ciekawość miejscowych. Rozdano dyplomy uczestnictwa, a także nagrody indywidualne zdobyte w konkursach oraz puchary dla najlepszych załóg rajdu. A tymi okazali się nie tylko miejscowi. Pierwsze miejsce zajęła załoga fiata 125p z 1980 roku, drugie – jadący krakowskim garbusem (rocznik 1971), a na trzecim stopniu podium uplasowała się załoga forda sierra z 1990 roku.

Impreza, mimo debiutu w organizacji podobnych wydarzeń, wzbudziła w zdecydowanej większości pozytywne emocje, a wyrażone opinie pozwalają organizatorom snuć plany na przyszłe, kolejne edycje imprezy.

Tekst i fot.: Jan Mucha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *